Legislative Endorsements - Content
 

Legislative Endorsements

Maine AFL-CIO 2016 Endorsed Candidates

The Maine AFL-CIO has endorsed pro-working family candidates for the 2016 Election.

Unsure of who your State Senator and State Representative are? 

Click here to look up which districts you are in, and where you can vote this November. 

FEDERAL RACES

Maine Congressional District #2: Hon. Emily Cain (D-Orono) v. Rep. Bruce Poliquin (R-Oakland)

Endorsed: Emily Cain

Maine Congressional District #1: Rep. Chellie Pingree (D-North Haven) v. Mark Holbrook (R-Brunswick)

Endorsed: Rep. Chellie Pingree

 

STATEWIDE BALLOT QUESTIONS

Question 2: "An Act To Establish The Fund to Advance Public Kindergarten to Grade 12 Education"

MAINE AFL-CIO Endorses YES on Question 2

Question 4: "An Act To Raise the Minimum Wage"

MAINE AFL-CIO Endorses YES on Question 4

 

STATE LEGISLATIVE ENDORSEMENTS

Maine State Senate- Endorsed Candidates

Chamber

District

Party

First Name

Last Name

 Town

Senate

1

D

Troy

Jackson

Allagash

Senate

2

D

Michael

Carpenter

Houlton

Senate

3

D

Jeff

Mccabe

Skowhegan

Senate

4

D

Carole

Boothroyd

Dover-Foxcroft

Senate

5

D

James

Dill

Old Town

Senate

6

D

Rock

Alley

Jonesport

Senate

9

D

Geoffrey

Gratwick

Bangor

Senate

11

D

Jonathan

Fulford

Monroe

Senate

12

D

David

Miramant

Camden

Senate

13

D

Christopher

Johnson

Somerville

Senate

14

D

Shenna

Bellows

Manchester

Senate

15

R

Roger

Katz

Augusta

Senate

16

D

Henry

Beck

Waterville

Senate

17

R

Thomas

Saviello

Wilton

Senate

18

D

John

Patrick

Rumford

Senate

20

D

Kimberly

Sampson

Auburn

Senate

21

D

Nathan

Libby

Lewiston

Senate

23

D

Eloise

Vitelli

Arrowsic

Senate

24

D

Brownie

Carson

Harpswell

Senate

25

D

Cathy

Breen

Falmouth

Senate

26

D

Bill

Diamond

Windham

Senate

27

D

Benjamin

Chipman

Portland

Senate

28

D

Mark

Dion

Portland

Senate

29

D

Rebecca

Millett

Cape Elizabeth

Senate

30

D

Jean-Marie

Caterina

Scarborough

Senate

31

D

Justin

Chenette

Saco

Senate

32

D

Susan

Deschambault

Biddeford

Senate

33

D

Andrea

Boland

Sanford

Senate

34

D

Jonathan

Kilbourn

Kennebunk

Senate

35

D

Dawn

Hill

Cape Neddick

Maine House of Representatives- Endorsed Candidates

Chamber

District

Party

First Name

Last Name

Town

House

1

D

Deane

Rykerson

Kittery Point

House

2

D

Mark

Lawrence

Eliot

House

3

D

Lydia

Blume

York

House

5

D

Josh

Plante

Berwick

House

6

D

Jennifer

Parker

South Berwick

House

7

D

Joachim

Howard

Wells

House

9

D

Diane

Denk

Kennebunk

House

11

D

Ryan

Fecteau

Biddeford

House

14

D

Donna

Bailey

Saco

House

15

D

Margaret

O'Neil

Saco

House

16

D

River

Payne

Hollis

House

18

D

Anne-Marie

Mastraccio

Sanford

House

19

D

Nalbert

Tero

Springvale

House

20

D

Daniel

Lauzon

Lebanon

House

24

D

Mark

Bryant

Windham

House

26

D

Maureen

Terry

Gorham

House

27

D

Andrew

Mclean

Gorham

House

28

D

Christopher

Caiazzo

Scarborough

House

29

D

Theo

Kalikow

Scarborough

House

30

D

Kimberly

Monaghan

Cape Elizabeth

House

31

D

Lois

Reckitt

South Portland

House

32

D

Scott

Hamann

South Portland

House

33

R

Kevin

Battle

South Portland

House

35

D

Dillon

Bates

Westbrook

House

37

D

Richard

Farnsworth

Portland

House

38

D

Matthew

Moonen

Portland

 

House

39

D

Michael

Sylvester

Peaks Island

House

41

D

Erik

Jorgensen

Portland

House

42

D

Ben

Collings

Portland

House

45

D

Dale

Denno

Cumberland

House

46

D

Sarah

Hall

Brunswick

House

47

D

Janice

Cooper

Yarmouth

House

48

D

Sara

Gideon

Freeport

House

49

D

Matthea

Daughtry

Brunswick

House

50

D

Ralph

Tucker

Brunswick

House

51

D

Joyce

Mccreight

Harpswell

House

52

D

Jennifer

Dechant

Bath

House

53

D

William

Neilson

Bath

House

54

D

Denise

Tepler

Topsham

House

55

D

Seth

Berry

Bowdoinham

House

56

D

Scott

Gaiason

Lisbon Falls

House

58

D

James

Handy

Lewiston

House

59

D

Roger

Fuller

Lewiston

House

60

D

Jared

Golden

Lewiston

House

61

D

Heidi

Brooks

Lewiston

 

House

62

D

Gina

Melaragno

Auburn

House

64

D

Bettyann

Sheats

Auburn

House

65

D

Elijah

Breton

Poland

House

67

D

Rachel Lyn

Rumson

Gray

House

68

D

Christine

Powers

Naples

House

69

U

Walter

Riseman

Harrison

House

72

D

James

Bradley

Mechanic Falls

House

74

D

Christina

Riley

Jay

House

75

D

Jimmy

Buzzell

Leeds

House

77

D

Alan

Tibbetts

Sidney

House

79

D

John

Glowa

South China

House

81

D

Craig

Hickman

Winthrop

House

82

U

Kent

Ackley

Monmouth

House

83

D

Gay

Grant

S. Gardiner

House

84

D

Charlotte

Warren

Hallowell

House

85

D

Donna

Doore

Augusta

House

87

D

Wendy

Ross

Wiscasset

House

88

D

James

Norbert

Whitefield

House

89

U

Wendy

Wolf

Boothbay

House

91

D

Emily

Trask-Eaton

Waldoboro

House

94

D

Kathleen

Meil

Rockport

House

95

D

Elinore

Goldberg

Hope

House

96

D

Stanley

Zeigler

Montville

House

97

D

Erin

Herbig

Belfast

House

98

D

Scott

Cuddy

Winterport

House

99

D

April

Turner

Freedom

House

101

D

James

Davitt

Hampden

House

102

D

Kimberly

Hammill

Levant

House

104

D

David

Pearson

Dexter

House

105

D

Joshua

Hartford

Canaan

House

107

D

Betty

Austin

Skowhegan

House

109

D

Thomas

Longstaff

Waterville

House

110

D

Colleen

Madigan

Waterville

House

111

D

Ann

Dorney

Norridgewock

House

112

D

Barbara

Chassie

Phillips

House

116

D

Sheryl

Briggs

Mexico

House

117

D

Sidney

Pew

East Andover

House

120

D

Richard

Evans

Dover-Foxcroft

House

122

D

Michelle

Dunphy

Old Town

House

123

D

Ryan

Tipping-Spitz

Orono

House

124

D

Aaron

Frey

Bangor

House

125

D

Victoria

Kornfield

Bangor

House

126

D

John

Schneck

Bangor

House

127

D

Barbara

Cardone

Bangor

House

128

D

Arthur

Verow

Brewer

House

129

D

Teresa

Montague

Clifton

House

131

D

Dorothy

Caldwell

Penobscot

House

134

D

Walter

Kumiega

Little Deer Isle

House

136

D

Michael

Fisher

Sullivan

House

137

D

Laurie

Fogelman

Sullivan

House

138

D

Robert

Alley

Beals Island

House

140

D

Anne

Perry

Calais

House

142

D

Lee Ann

Betz

Lincoln

House

143

D

Stephen

Stanley

Medway

House

147

D

Robert

Saucier

Presque Isle

House

148

D

David

McCrea

Fort Fairfield

House

149

D

Ginette

Rivard

Caribou

House

150

D

Danny

Martin

Sinclair

House

151

D

John

Martin

Eagle Lake